ZÁPIS detí do 1.ročníka

Dôležité informácie

Informácie o postupe pri zápise dieťaťa na povinnú školskú dochádzku na šk.r. 2024/2025

Kedy:            18.4.2024, v čase od 14.00-18.00 hod.

Kde:              v budove ZŠ Štúrova 1115, Šaštín – Stráže, 1. poschodie

Kto:              Deti, ktoré do 31. augusta 2024 dovŕšia 6 rokov.

Na zápis do 1. ročníka musia prísť obidvaja zákonní zástupcovia dieťaťa spolu s dieťaťom. V prípade neúčasti  jedného zo zákonných zástupcov je potrebné priniesť splnomocnenie

Na zápis do 1. ročníka musia opäť prísť aj tie deti, ktoré v minulom školskom roku pokračovali v predprimárnom vzdelávaní (bývalý odklad povinnej školskej dochádzky)

Zápis dieťaťa so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami:

Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami spolu s písomnou žiadosťou (t. j. prihláškou) predkladá aj písomné vyjadrenie zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.

Čo treba urobiť pred zápisom:

Treba vypísať prihlášku do 1.ročníka:

1. elektronicky:  elektronická prihláška bude prístupná na stiahnutie na stránke školy. Zákonný zástupca dieťaťa ju vypíše vopred. Škola si prihlášku vytlačí a v čase zápisu ju zodpovedný zamestnanec skontroluje so zákonnými zástupcami dieťaťa priamo v škole, následne ju rodičia (zákonní zástupcovia) podpíšu. Prihlaska_na_vzdelavanie_v_zakladnej_skole(2).docx

1. ak rodičia, nemajú možnosť vyplniť prihlášku elektronicky vypíšu a podpíšu prihlášku v papierovej podobe priamo v škole počas zápisu (tlačivo na vyplnenie - Prihláška do 1. ročníka - dostanú rodičia v základnej škole  alebo v materskej škole) .

Čo treba priniesť k zápisu:

1. občianske preukazy zákonných zástupcov dieťaťa
  2. rodný list dieťaťa
  3. splnomocnenie v prípade neúčasti jedného zo zákonných zástupcov  -

vypíšete ho v prípade, že sa zákonní zástupcovia dohodli, že všetky písomnosti týkajúce sa prijímania dieťaťa na základné vzdelávanie bude podpisovať len jeden zákonný zástupca) Pisomne_vyhlasenie_-_jeden_zakonny_zastupca.docx

v prípade, že nie ste v kontakte s druhým zákonným zástupcom dieťaťa, vypíšete písomné vyhlásenie.  Cestne_vyhlasenie_-_prekazka_jedneho_zak.zastupcu.docx

1. doklady z prípadného vyšetrenia dieťaťa v CPP (pedagogicko psychologické vyšetrenie)
  2. 15 € na pracovné zošity pre prváka
  3. žiadosť o prijatie do ŠKD – LEN v prípade záujmu o navštevovanie školského klubu detí – žiadosť bude k dispozícii pri zápise
  4. prihláška na náboženskú alebo etickú výchovu bude taktiež k dispozícii pri zápise

Odklad povinnej školskej dochádzky

Odklad povinnej školskej dochádzky zákonný zástupca žiaka nežiada od riaditeľa školy.

Zákonný zástupca žiaka požiada riaditeľku materskej školy o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia a prevencie a písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast.

Zákonný zástupca sa zúčastní zápisu dieťaťa a po rozhodnutí riaditeľky MŠ o povolení pokračovania predprimárneho vzdelávania túto skutočnosť oznámi škole, do ktorej dieťa zapísal, tak, že predloží príslušnej základnej škole fotokópiu tohto rozodnutia. Dieťa môže pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania len jedenkrát. Návrat žiadneho dieťaťa prijatého na základné vzdelávanie, ktoré sa od 1. septembra 2024 stane žiakom základnej školy, späť do materskej školy po začatí školského roka 2024/2025 už nie je možný.

Zákonný zástupca v súlade so školským zákonom je povinný pri zápise uviesť tieto osobné údaje:

1. dieťaťa:
  1. meno a priezvisko,
  2. dátum narodenia,
  3. rodné číslo,
  4. miesto narodenia,
  5. národnosť,
  6. štátne občianstvo,
  7. trvalé bydlisko dieťaťa,
  8. rodný list dieťaťa - kópia.

1. zákonných zástupcov:
  1. titul, meno a priezvisko a adresu trvalého bydliska,
  2. adresa miesta, kde sa zákonný zástupca obvykle zdržiava, ak sa nezdržiava na adrese trvalého pobytu,
  3. kontakt na účely komunikácie.

Zákonní zástupcovia môžu zapísať svoje dieťa, t.j. podať prihlášku na viac ako jednu základnú školu.

Dieťa je oficiálne zapísané na štúdium v základnej škole až po vydaní a podpísaní rozhodnutia o prijatí dieťaťa do základnej školy do 15. júna 2024.

Pomôcky do 1.ročníka

Peračník - farbičky, obyčajné ceruzky č.2 - 2ks,strúhadlo.

Zošity - M 420 veľký , čistý

č.513 linajkový 6ks

č.511 linajkový 6ks

Výtvarná výchova

Krabica od topánok (kufrík) - pohár na vodu, handrička na štetec, obrus na stôl, plochý  štetec /veľký/, malé štetce 2ks, vodové farby, plastelína, lep/tyčinka/, nožnice, voskovky, 20ks veľkých výkresov, 20ks malých výkresov, obal na výkresy, sada farebných papierov, náčrtník, zásterku.

Telesná výchova

Vrecúško - tepláky, tričko, tenisky, mikina /všetky veci podpísané/.

Hygienické potreby

tekuté mydlo, toaletný papier.

Prezuvky  - podpísať/budú zostávať v skrinke, v šatni