Dalton

Daltonské vyučovanie

Do našich tried vstúpila nová generácia žiakov. Pre nich je učenie iba hrou a školu považujú skôr za miesto, kde sa stretávajú so svojimi kamarátmi ako za miesto, kde sa môžu vzdelávať.
Táto nová generácia je nazývaná E-generácia. Používajú myš a joystick tak, ako my používame ceruzku a pero. Bez najmenšieho problému používajú diaľkový ovládač k prepínaniu medzi rôznymi zaujímavými témami, ktoré sú práve k dispozícii, pretože sú schopní spracovať viac informácií z rôznych zdrojov v tej istej chvíli (tzv. multiscanning). Učitelia si na toto sťažujú a zdieľajú názor, že v dnešnej dobe nie sú žiaci schopní sústrediť sa dlhšiu dobu.
Nová generácia sa vzdeláva sama pomocou internetu, playstationu. Napíšu správu v heslách namiesto vycibreného listu. Sú zvyknutí intenzívne komunikovať ,,na chate,,. Mimochodom , sú schopní robiť veľa takýchto vecí v jednej chvíli. Tento prístup je nazývaný ,,multi tasking,,. Ale učitelia sa radšej na túto ukážku neúplnej koncentrácie sťažujú namiesto toho, aby rozpoznali novú schopnosť riešenia viac úloh naraz. Táto nová generácia má nový štýl učenia, ale učitelia v mnohých situáciách zostávajú pri dobrých starých metódach vyučovania. Bolo predsa preukázané, že ich metódy boli dobré v minulom storočí, takže v tomto storočí musia byť dobré tiež.V Daltone podporujeme rozvoj dôvery v seba samého.

Podporovanie samostatnej práce znamená, že ctíme potreby žiaka a že žiaci sa sami učia hľadať riešenie. Chceme, aby žiaci boli aktívni a je to príjemná náhoda, že žiaci sú rovnakého názoru.Žiaci sa učia jeden druhému pomáhať a jeden od druhého sa učia.

Učia sa preberať zodpovednosť.
Učia sa formulovať skutočné otázky.

Nová generácia žiakov nechce sedieť a načúvať slovnému ,,násiliu,, učiteľov.Chcú to vyskúšať sami. Chcú byť aktívnymi a nenávidia byť nútení do úlohy tichého a pasívneho obecenstva.

Učitelia musia objaviť rozdielne učebné štýly žiakov, musia používať viac učebných pomôcok, než len verbálne inštrukcie.Verbálne inštrukcie sú hodnotné len vtedy, ak sú krátke. Veľmi dôležitá je tzv.odložená pozornosť. Učitelia sa musia naučiť urobiť krok späť ihneď po vyslovení inštrukcií, miesto toho, aby chodili po triede a poskytovali individuálnu pomoc, pretože výsledným efektom je len to, že žiaci nepočúvajú a čakajú na individuálnu pomoc učiteľa.Žiaci musia rozvíjať schopnosť osobného učenia.

Kritériá osobného učenia majú svoje základy v základných vzdelávacích potrebách.

1. Deti musia mať pocit bezpečia a rešpektu. Bola to Helen Parkhurstová-zakladateľka daltonskej metódy, ktorá vo svojich publikáciách napísala presne to isté:,,Učitelia musia byť viac vynaliezaví, než len ponúkať model ,,jedna veľkosť padne každému,, a musia byť prispôsobiví k používaniu rôznych učebných metód.

2. Deti musia mať pocit schopnosti a šikovnosti. V Daltone podporujeme rozvoj zodpovednosti. Normálne podceňujeme potenciál žiakov novej generácie.

3. Deti musia mať pocit nezávislosti. Dalton dáva deťom príležitosť rozvíjať ich dôveru v seba. Učitelia musia podporovať samostatné učenie. Nemajú byť vždy len vodcami procesu, ale mnohokrát inštruktormi.Je dôležité si uvedomiť, že žiaci majú rôzne učebné štýly. Dajme im príležitosť, aby sa zladili s tým najlepším spôsobom učenia.

Spracovala Mgr. Melišová Svetlana podľa Dalton international.