Návšteva Portugalska

V dňoch od 6.10. do 10.10.2018 riaditeľ ZŠ Ing. Ľubomír Galuš a koordinátor projektu Mgr. Dagmar Poláčková zúčastnili pracovného stretnutia v meste Resende (Portugalsko).

Na pracovnom stretnutí, ktoré viedol hlavný koordinátor projektu Eduardo Jose Ruiz Garcia zo Španielska, sa riešili ďalšie aktivity do júna 2019 pre jednotlivé školy, ktoré musia byť splnené v daných termínoch.

Na úvod nás uvítal riaditeľ školy António Carvalho spolu so školskou hudobnou skupinou, ktorá nám zahrala hymnu EÚ a na našu počesť vztýčili zástavy jednotlivých krajín. Riaditeľ školy nás sprevádzal školou, ktorá má 720 žiakov a ukázal nám jednotlivé triedy a učebne. Najviac nás zaujalo chemické laboratórium a knižnica, keďže sme v EÚ projekte na realizáciu knižníc a chemických učební na našej škole. Školu a športový areál majú postavenú v rámci fondov EÚ z roku 2014. Škola je moderná s rozsiahlymi priestormi a s najmodernejším vybavením. V škole aktívne riešia problémy so žiakmi zo sociálne slabšieho prostredia, ako aj prácu s hendikepovanými žiakmi, keďže majú bezbariérový prístup. Obedovali sme v školskej jedálni, kde sme mohli ochutnať školskú stravu.

Hostiteľská krajina nám ukázala región Viseu, kde patrí mesto Resende, taktiež sme videli vinársku oblasť Douro Valley ako aj samotné mesto Porto. Oboznámili sme sa s gastronómiou a históriou oblasti.

Pri pracovných stretnutiach sme si navzájom vymenili skúsenosti v oblasti školstva a tak sme zistili, že problémy, ktoré máme my, majú aj v iných krajinách.

Na záver sa prezentovala škola z Budapešti (Maďarsko), kde má byť nasledovné stretnutie v dňoch od 3.12. do 8.12.2018 kde sa zúčastnia aj žiaci a učitelia našej školy.