Koordinátor prevencie

Čo rozumieme pod pojmom kyberšikana?

Sú to urázžky, vyhrážky, obťažovanie a ponižovanie za pomoci moderných komunikačných prostriedkov prebiehajúce buď na sociálnych sieťach, youTube, e-mailoch, chatoch či cez mobilné aplikácie WhatsApp ako obťažujúce volania. Keďže dnešná doba je plná týchto nástrah, týka sa aj detí a mladistvých. Práve oni sa pred týmito nástrahami nedokážu brániť. V tomto ohľade je prevencia to najdôležitejšie, čo môžeme urobiť.

Škola sa kyberšikanovaním zaoberá už dlhú dobu aj počas Erasmus+ aktivít a zároveň zabezpečuje poradenstvo a preventívne programy. Nakoľko sa kyberšikanovanie netýka len školského prostredia, dôležitú úlohu zohrávajú práve rodičia. Ponúkame Vám zopár odporúčaní:

• poučte svoje deti o nástrahách,
  • nastavte si doma pravidlá,
  • používajte internet spolu s dieťaťom,
  • dohodnite sa s dieťaťom, že nebude nikde zverejňovať svoje osobné údaje a fotografie bez vášho vedomia,
  • zaujímajte sa o to, čo na internete vaše dieťa robí a zvoľte vhodný spôsob, ako ho chrániť pred nevhodným obsahom, napr. bezpečnostným filtrom.

___________________________________________________________________________________________________________

Koordinátor prevencie plní úlohy:
* školského poradenstva v otázkach prevencie drogových závislostí a sociálnych patológií ako delikvencia, šikanovanie, kriminalita, fyzické a psychické týranie.
* v spolupráci s vedením školy iniciuje preventívne aktivity a koordináciu prevencie ako súčasti výchovno - vzdelávacieho procesu.
* v rámci aktivít školy poskytuje preventívno - výchovné konzultácie žiakom a ich zákonným zástupcom.
* informuje žiakov, ich rodičov (prípadne zákonných zástupcov) o činnosti preventívnych poradenských a iných odborných zariadení, o možnostiach využitia ich odborných služieb zameraných na prevenciu.
* sprostredkúva prepojenie školy s preventívnymi, poradenskými a inými odbornými zariadeniami a organizáciami zaoberajúcimi sa prevenciou.
* v rámci svojej preventívnej činnosti úzko spolupracuje s výchovným poradcom v škole a s príslušným centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, ktoré poskytujú metodickú pomoc.

Naše projekty
Červené stužky - národný program prevencie HIV/AIDS
Deň narcisov - Deň boja proti rakovine

- projekty sú realizované v spolupráci s CPP v Senici

Plánované preventívne programy CPP Senica na školský rok 2023/2024:

Cesta do krajiny zdravia -  2.A a 2. B

Všetko, čo je in -  5.A a 5. B

Triedna klíma - 6.A a 6.B

Križovatky -  7.A a 7.B

Dobrodružné príbehy o detskej duši - 3.A, 3.B, 3.C

Mediálna výchova I. - 4.A, 4.B, 4.C

Voľba povolania - 8.A a 8.B

Mediálna výchova II. -  9.A a 9.B

Plánované aktivity sociálneho pedagóga na školský rok 2023/2024:

Zdieľaj s rozumom

Prevencia fajčenia

Množstvo cukru v potravinách

Láskavosť je cool

Nenaleť fejkom

Chráň si svoje tajomstvá a iné.

Beseda s majstrom sveta v parastreľbe Radkom Malenovským

Kde nájdem pomoc:

poradna@dobralinka.sk

Linka detskej dôvery v pracovných dňoch od 14,00 do 20,00 na čísle: 055/234 72 72

Linka detskej istoty na čísle 116 111

Liga za duševné zdravie Slovensko prevádzkuje bezplatnú nonstop linku dôvery Nezábudka – volaj na 0800 800 566

Krízová linka pomoci poskytuje nonstop, anonymnú a bezplatnú psychologickú pomoc v kríze na čísle 0800 500 333