Výchovné poradenstvo

Kde?
V kabinete výchovného poradcu na prízemí .

Kedy a prečo môžeš vyhľadať výchovné poradenstvo?
Ak si nevieš rady s výberom strednej školy.
Ak máš potrebu sa s niekým porozprávať.
Ak potrebuješ pomôcť a poradiť.
Ak máš problémy.
Ak sa nevieš brániť.
Ak ti niekto ubližuje, týra ťa a šikanuje.
Ak ťa niečo trápi.
Ak ťa mrzia zlé vzťahy v škole a rodine.

INFORMÁCIE - POUŽITIE ZÁPISNÉHO LÍSTKU

Na čo slúži zápisný lístok?
Zápisným lístkom zapisuje zákonný zástupca svoje dieťa na strednú školu, kde bol žiak prijatý.

Čo je obsahom zápisného lístku?
1. Zápisný lístok obsahuje údaje o žiakovi:
meno a priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo žiaka adresa trvalého bydliska, meno a priezvisko zákonného zástupcu.
2. Zápis na SŠ a zrušenie zápisu.

Kto vydáva zápisný lístok?
Zápisný lístok vydáva základná škola, ktorú žiak navštevuje. Pripravuje ho výchovný poradca, správnosť údajov overuje a podpisom a pečiatkou potvrdzuje riaditeľ základnej školy.

Koľko zápisných lístkov môže mať jeden žiak? 1

Kto môže vyzdvihnúť zápisný lístok?
V zmysle zákona nie je možné vydať zápisný lístok inej osobe ako zákonnému zástupcovi! Zákonný zástupca preberá zápisný lístok oproti podpisu.

Čo robí zákonný zástupca so zápisným lístkom?
Zákonný zástupca do zápisného lístku nič nevpisuje! Všetko robí príslušná SŠ, kde je žiak prijatý a zákonný zástupca tam odovzdá zápisný lístok. Zákonný zástupca v deň zápisu na strednej škole, kam je žiak prijatý a pre ktorú sa rozhodol, je povinný odovzdať zápisný lístok a zapísať tak žiaka na SŠ.
Ak sa zákonný zástupca nezúčastní zápisu a ani sa náležite neospravedlní, prijatie žiaka na danú SŠ je považované za zrušené! Na uvoľnené miesto nastupuje žiak, ktorý sa na danú SŠ nedostal
pre nedostatok miesta a vyhovel prijímaciemu konaniu.

Je možné zmeniť zápis na SŠ?
Ak je žiak zapísaný na jednej SŠ, príde mu kladná odpoveď z druhej SŠ a rozhodne sa pre druhú SŠ, je možné zmeniť zápis. Zo zákona má zákonný zástupca právo požiadať príslušnú SŠ o zrušenie zápisu
(SŠ to vyznačí v zápisnom lístku a vráti ho zákonnému zástupcovi). Na uvoľnené miesto okamžite nastupuje žiak, ktorý sa na danú SŠ nedostal pre nedostatok miesta a vyhovel prijímaciemu konaniu. Zákonný zástupca následne vykoná zápis na druhej SŠ v deň na to určený.

Šikanovanie

Šikanovanie je to, keď jedno alebo viac detí úmyselne a opakovane ubližuje druhým. Znamená to, že niekto Tebe, alebo niekomu, kto sa nemôžeš brániť, robí niečo nepríjemné, niečo, čo si neželá, čo mu ubližuje, alebo ho zraňuje.

Šikanovanie je aj to,
- keď Ťa spolužiaci opakovane urážlivo prezývajú, posmievajú sa Ti,
- keď sa Ti vysmievajú za to, ako sa obliekaš, z akej rodiny pochádzaš, za to, že sa dobre učíš, že poslúchaš učiteľov a pod.,
- keď Ťa spolužiak núti urobiť nejakú vec a vyhráža sa Ti, že ak to neurobíš, počarbe Ti zošit, vysype Ti veci z tašky a pod.,
- keď Ťa nútia odísť z vyučovania, alebo Ti nedovolia ísť zo školy domov,
- keď Ti spolužiak berie desiatu, peniaze alebo osobné veci,
- keď Ti spolužiaci robia veci, ktoré sú Ti nepríjemné (napr. nadávajú Ti, strkajú do Teba, schovávajú Ti veci, bijú Ťa),
- keď Ťa spolužiaci ignorujú a nevšímajú si Ťa.

Ak sa tak niekto správa ku tebe alebo si také správanie spozoroval vo svojom okolí, porozprávaj sa o tom s triednym učiteľom.

Linka detskej istoty

LDI je prvou telefonickou linkou, špecializovanou na problematikou detí a mládeže v SR. Svoje služby poskytuje od r.1996, ako jediná pracuje v nepretržitej prevádzke vrátane víkendov a sviatkov, je bezplatná, anonymná, odborne garantovaná. Jej hlavným cieľom je možnosť okamžitého telefonického kontaktu dieťaťa pri potrebe komunikácie alebo konkrétnej pomoci v krízovej, alebo stresujúcej situácii. Rozhovor vedie odborník, schopný kvalifikovane usmerniť dialóg a poskytnúť dieťaťu vhodné informácie.

Linka detskej istoty teda poskytuje :
·priestor pre komunikáciu
·jednorazové ako i opakované poradenstvo
·všeobecné i cielené informácie
·sociálno-právne poradenstvo
·krízovú intervenciu
·v širokom zábere sa podieľa na osvetovej a preventívnej činnosti

Na Linku detskej istoty sa môžu obrátiť i dospelí - rodičia, príbuzní, pedagógovia, zdravotníci a všetci, ktorým osud detí nie je ľahostajný.

Detská linka záchrany 0800 12 12 12, pondelok až piatok od 14. do 20. hodiny
Linka detskej istoty UNICEF Bratislava 0800 11 21 12