História školy

TREINDL ĽUDOVÍT

* 20.8.1930
- vysokoškolský profesor

RNDr. TREINDL ĽUDOVÍT, DrSc. - významná a uznávaná osobnosť československej fyzikálnej chémie. Po maturite na Masarykovej strednej škole v Skalici (1949-1953) študoval chémiu a fyziku na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Po skončení štúdia na univerzite bol prijatý na postgraduálny kurz pod dohľadom akademika Jaroslava Heyrovského. V roku 1963 sa habitoval na docenta fyzikálnej chémie. Od 1.1.1965 sa stal vedúcim novozriadeného Ústavu fyzikálnej chémie na fakulte. V roku 1962 bol menovaný mimoriadnym profesorom a v roku 1979 obhájil Dizertačnú správu. Pod jeho vedením sa ÚSTAV fyzikálnej chémie stal v oblasti chemickej kinetiky a chemickej reaktivity preslávený po celom svete. Profesor Treindl je autorom, alebo spoluautorom 86 pôvodných vedeckých prác publikovaných po celom svete. Je autorom univerzitnej učebnice Chemická kinetika (1978)

SLAVÍKOVÁ HELENA
* 3.3.1943
- dramaturgička, scenáristka, režisérka

Mgr. art. SLAVÍKOVÁ - RABAROVÁ HELENA - po stredoškolských štúdiách na JSŠ v Senici a SPŠE v Bratislave absolvovala v roku 1968-1969 Divadelnú fakultu VŠMU v odbore dramaturgia. Až do polovice 90-tych rokov pôsobila v SFT na Kolibe ako režisérka a scenáristka animovaných filmov pre dospelých i pre deti. Popri televíznych večerníčkových seriáloch, spomeňme napr. filmy Slncová panna (1977), Krídla (1987), Drotárska Púť (1993), Lomnický štít (1996). Mnohé z jej filmov prevzali do svojich distribúcií viaceré krajiny Európy. V legende Záhorím k Sedembolestnej sleduje genézu celonárodnej mariánskej úcty, ktorá cez dejiny starobylej obce Šaštín siaha až do čias cyrilo - metodských. V roku 1997 jej Ministerstvo kultúry SR udelilo filmovú cenu Paľa Bielika a v roku 2015 jej konferencia biskupov Slovenska udelila cenu Fra Angelica za osobný prínos kresťanských hodnôt v kultúre na Slovensku.

ĽUBOMÍR ŠTEFAN RABARA

Študoval hru na čele na Konzervatóriu v Brne, štúdium ukončil v roku 1973 diplomom na Vysokej škole muzických umení v Bratislave. Pôsobil ako čelista v orchestri Štátnej opery v Bratislave, neskôr v rozhlasovom orchestri. V roku 1980 pracoval ako učiteľ čela na konzervatóriu v Tunisku a od roku 1982 žil so svojou rodinou vo Švajčiarsku ako samostatný čelista sústreďujúci sa na komornú hudbu.

pol 18. stor. - Kláštorná škola – rád Paulínov v Šaštíne

1895 - Rím.-kat. ľudová škola - trojtriedna

1928 Kooperácia štátnej a rím.-kat. školy

1933 - Expozitúra Štát. meštianskej školy

1937 - Samostatná Štátna meštianska škola

1938 - Újazdná meštianska škola

1944 - Rím.kat. ľudová škola - päťtriedna , Obvodná meštianska škola

1945 - Päťtriedna ľudová škola ,Štátna meštianska škola

1948 - Národná škola

1953 -Osemročná stredná škola

1959 - Nová budova OSŠ

1960 - Zlúčenie obcí OSŠ v Šaštíne – Strážach

1961 - Základná deväťročná škola

1983 - Základná škola 1. – 8. roč.

1998 - Základná škola 1. -9. roč.

2002 - Základná škola, Štúrova 1115 – práv. subjekt.

2009 - Navrhovaná rekonštrukcia a modernizácia ZŠ rieši rekonštrukciu a obnovu stavebných konštrukcií bez zmeny dispozičného riešenia ZŠ. V objekte ZŠ ( hlavnej budovy ) je riešené zateplenie objektu, výmena vstupných a vnútorných dverí ako aj všetkých okien, výmena nášľapných vrstiev podláh, výmena zdravotníckych zariaďovacích predmetov, výmena klampiarskych výrobkov ( aj vnútorných parapetov), nová elektroinštalácia, nové ústredné kúrenie, nové zastrešenie vrátane odkvapového systému.

V riešenom objekte ( hlavná budova) sú riešené triedy ( kmeňové učebne, 2 jazykové učebne, 1 počítačová učebňa), sociálne zariadenie, kabinety, v suteréne šatne a sklady. Fasády objektu ZŠ sa zmenia z dôvodu riešenia novej fasády so zatepľovacím systémom, s hrúbkou izolácie 60 mm. Strecha objektu je riešená výmenou strešnej krytiny za ľahkoplastový plech dodávaním strešnej poistnej fólie, vrátane klampiarskych doplnkov, latovania a odkvapového systému. Výtokové armatúry v triedach sú riešené umývadlovými pákovými batériami a obložené keramickými obkladmi. Všetky povrchy vnútorných stien a odkvapov sú opatrené tenkovrstvovými omietkami. Vykurovacie telesá na základe zmeny tepelno – izolačných podmienok boli navrhnuté plechové doskové radiatory v menšom počte v triedach.

Dodaný interiér v rámci rekonštrukcií do tried a kabinetov:
- uzamykacie skrine – 36 ks
- počítačové miestnosti – skrine kombinované – 1 ks
- šatňové priestory – skrine šatňové štvordverové – 128 ks
- triedy – učiteľské katedry a stoličky – 20 ks
- triedy – žiacke lavice -230 ks
- triedy – žiacke stoličky – 460 ks
Jazykové učebne: ovládací pult s príslušenstvom – 2 ks, lavíc – 16 ks, stoličiek – 32 ks, skriňa žalúziová pre AV technika – 2 ks
Počítačové učebne: katedra so zásuvkou – 1ks, učiteľská stolička - 1 ks, PC stôl – 12 ks, žiacke stoličky – 24 ks

Elokované pracovisko Hviezdoslavova 1462, 908 41 Šaštín-Stráže
Najstaršia zmienka o vyučovaní v Strážach je z doby husitskej, keď v roku 1440 boli na Slovensku. V školskej kronike je už zapísaný rok 1850 a číslo domu 30,m v ktorom bola jednotriedna cirkevná škola v Strážach. Od roku 1993/1994 sme sa presťahovali do nových priestorov. Materská škola je v priestoroch základnej školy.